Підготовка майбутнього вчителя інформатики до створення електронних підручників

Підручники завжди були невід'ємним компонентом всього навчального процесу. У загальній системі засобів навчання вони служили основним стрижнем для отримання нових знань. Видатний чеський педагог Я.А.Каменський про підручник сказав, що книга є найголовнішим засобом навчання зі всієї системи засобі в навчання. Тому серед всього різноманіття різної літератури підручник є першим і найважливішим джерелом знань для учнів, і його слід розглядати як один з основних компонентів всього навчання.

Стрімкий процес інформатизації шкіл на основі сучасних комп'ютерів, що поступають в навчальні заклади країни, відкриває в освіті шлях електронним підручникам. Сучасні методи представлення інформації в комп'ютерах містять в собі не тільки текст, малюнки, графіку, креслення, але й звукові та відео фрагменти, що забезпечує наочність підручника. Відмінною особливістю побудови електронних підручників є гіперпосилання. У зв’язку з актуальністю цього питання вченими, педагогами, фахівцями інформаційно-бібліотечної сфер ведуться розробки основних принципів, що характеризують сучасній електронний підручник, його підготовку, поширення, застосування з окремих предметів.

Окремі аспекти електронного підручника досліджувались у роботах А.А. Вихтуновської, Т.С.Марченка, О.В. Бондар, В.М. Лепченко, М.П. Турова, Т.П. Соколовської, Л.Є. Гризун, Л. Корнєєва та ін.

Метою даної роботи є висвітлення питань, пов’язаних з особливостями створення електронних підручників, їх використанням у навчальному процесі.

Електронний підручник є виданням, яке містить систематизований матеріал з відповідної науково-практичної галузі знань, що забезпечує творче та активне оволодіння знаннями, вміннями та навичками з певної галузі. Він призначений переважно для індивідуального навчання. Електронні підручники рівною мірою можуть використовуватися в дистанційній освіті.

Порівняємо електронний підручник з друкарським, розміщеним на паперовому носії. Вони мають такі загальні ознаки, а саме:

  • навчальний матеріал висловлюється з певної області знань та освітлюється на сучасному рівні досягнень науки і культури;
  • матеріал в підручниках висловлюється систематично, тобто є завершений твір, який складається з багатьох елементів, які мають смислові зв'язки між собою, що забезпечує цілісність підручника.

Крім загальних ознак виділяють і відмінні, які слід чітко визначити:

  • на відміну від друкарського електронний підручник з конкретного навчального предмета може містити матеріал декількох рівнів складності. При цьому він буде розміщений на одному лазерному компакт-диску, містити багатоваріантні завдання для перевірки знань в інтерактивному режимі для кожного рівня.
  • наочність в електронному підручнику значно вища, ніж в друкарському. Вона забезпечується використанням мультимедійних технологій: анімації, звукового супроводу і гіперпосилань, відеосюжетів і т.п.
  • електронні підручники є по своїй структурі відкритими системами. Їх можна доповнювати, коректувати, модифікувати в процесі експлуатації.

Побудова електронного підручника є складною справою. Від того, як він був створений залежить наскільки успішно сприйме, зрозуміє чи запам'ятає учень, або студент ту інформацію, яка в ньому подана. Тому, викладач, який поставив перед собою мету створити електронний підручник, повинен знати:

  • сучасні світові тенденції розвитку освіти, вимоги до його якості і до сучасної науково-методичної літератури;
  • технічно-педагогічні особливості передачі інформації від ЕОМ до людини;
  • основні дидактичні прийоми організації і представлення навчального матеріалу;
  • можливості програм, орієнтованих на створення мультимедійних додатків.

Також необхідною складовою процесу підготовки студентів до створення електронного підручника є пояснення технології його розробки. Враховуючи дослідження педагогів і власний досвід, ми вважаємо, що ця технологія повинна складатись з наступних етапів:

Визначення цілей і завдань розробки. Відправною крапкою в створенні електронних підручників є дидактичні цілі і завдання, для досягнення і рішення яких використовуються інформаційні технології.

Розробка структури електронного підручника. Структура в загальноприйнятому розумінні (від лат. struktura - будова, розташування, порядок) - сукупність стійких зв'язків об'єкту, що забезпечують його цілісність. Виходячи з цього визначення при розробці електронного підручника необхідно спочатку розробити його структуру, порядок проходження навчального матеріалу, зробити вибір основного опорного пункту майбутнього підручника.

Всі розділи курсу і їх компоненти повинні бути взаємозв'язані, знаходитись в загальній програмній оболонці; кожен компонент у розділах електронного підручника доступний для користувача з будь-якого іншого компоненту.

Розробка змісту по розділах і темах електронного підручника. Поняття про зміст електронного підручника є частиною поняття змісту освіти, під якою розуміється система знань, умінь, навичок, оволодіння якими забезпечує розвиток розумових здібностей школяра.

Змістовну частину електронного підручника може розробити досвідчений педагог - наочник, педагог - новатор, що не один рік присвятив викладанню свого предмету в школі, технікумі, університеті.

При розробці змісту окремих тем необхідно: виділити основне ядро навчального матеріалу та другорядні моменти у його вивченні, виділити зв'язки з іншими темами навчального курсу, підібрати практичні різнорівневі багатоваріантні завдання по кожній темі ілюстрації, графіки, демонстрації, анімаційні і відеофрагменти до понять, формулювань, подій і т.д.

Підготовка сценаріїв окремих структур електронного підручника. Пізнавальний інтерес в педагогічній практиці розглядають часто як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів, ефективний інструмент вчителя, що дозволяє йому зробити процес навчання привабливим, виділити в навчанні ті аспекти, які можуть привернути до себе мимоволі увагу учнів, примусять активізувати їх мислення, хвилюватися, переживати.

Сценарій електронного підручника - це покадровий розподіл змісту навчального курсу і його процесуальної частини в рамках програмних структур різного рівня і призначення. Процесуальна частина включає все те, що необхідне представити на екрані монітора для розкриття і демонстрації змістовної частини.

Програмні структури різного рівня - це компоненти мультимедійних технологій: гіпертекст, анімація, звук, графіка і т.п. Використання цих засобів носить цілеспрямований характер: для активізації зорової і емоційної пам'яті, для розвитку пізнавального інтересу, підвищення мотивації навчання.

Програмування. Після підготовки сценарію матеріал підручника передається програмістам для реалізації на комп'ютері. Залежно від цілей розробки, завдань вибирається вид електронних носіїв для підручника і мова програмування, яка повинна враховувати вид носія. Електронним носієм може бути дискета, компакт-диск, середовище Інтернет. При програмуванні сценарію бажана участь психолога, дизайнера.

Апробація. Після створення електронних підручників дуже добре, якщо з ним можуть попрацювати викладачі, вчителі - наочники, для використання якими (зокрема) в учбовому процесі він і розроблявся. Це робиться або на об'єднаних семінарах, або на курсах інститутів підвищення кваліфікації. Під час апробації виявляються окремі непомічені розробниками помилки, некоректність, незручності в експлуатації і т.п.

Коректування за наслідками апробації. За наслідками апробації проводиться коректування програм електронного підручника.

Підготовка методичної допомоги для користувача. Завершує роботу із створення електронного підручника підготовка методичної допомоги для вчителя. Воно може містити наступні матеріали: зміст окремих програмних модулів; завдання, тести, пропоновані після вивчення кожної теми; зразкове тематичне планування з вказівкою місця використання даного електронного підручника.

Отже, якщо робота на всіх етапах технології розробки електронного підручника буде ефективною, студенти зможуть використовувати набуті вміння не тільки в процесі апробації під час педагогічної практики, а також у майбутній самостійній професійній діяльності.

Можна зробити висновок, що створення електронного підручника є новим корисним засобом підготовки майбутнього вчителя інформатики. Його використання може допомогти вчителю для представлення матеріалів на лекціях, семінарах, лабораторних роботах, для проведення спеціальних факультативних курсів.

Література

1. Вуаль В.А. Электронные издания. – СПб., 2001.

2. Данилевич Л.П., Лиходід О.М. Створення засобів наочності з використанням комп’ютерних технологій // Професійна підготовка педагогічних працівників. – Київ- Житомир: Житомирський держ. пед. ун-т, 2000. – С. 16-24.

3. Советский энциклопедический словарь. М.: "Советская энциклопедия". -1985.

4. Тыщенко О.Б., Уткес М.В. Границы возможностей комп’ютера в обучении// Образование. – 2002. – №4 .– С.85-91.

5. Щукина Г.И. Педагогические проблемы формирования познавательных интересов учащихся. М.: Педагогика. -1988. -204 с.