Використання мережі Інтернет на уроках географії

В комп'ютерній мережі вже є сотні тисяч фотознімків, тисячі карт, аеро- і космічних знімків, анімацій, тривимірних моделей.

Зупинимось на видах і типах просторових даних в мережі Інтернет. Просторові дані бувають декількох типів:

 • електронні карти і атласи, що являють собою геоз ображення;
 • аерокосмічні знімки, що надаються компаніями, які займаються дистанційним зондуванням Землі з космосу, та компаніями, що ці знімки обробляють;
 • картографічні основи в різних форматах і векторні карти;
 • численні дані, що вимагають подальшої обробки.

Електронні карти і атласи

Геозображення, що зустрічаються в мережі Інтернет можна поділити на 4 великі групи:

 • статичні геозображення – карти, атласи, тривимірні моделі, що отримуються шляхом сканування друкованих чи рукописних оригіналів, або створені в цифровому форматі;
 • інтерактивні геозображення, що складаються користувачами;
 • анімації, фільми, мультимедійні геозображення;
 • геозображення в ГІС (геоінформаційні системи).

Статичні карти і знімки найбільш звичні і чисельні в мережі, оскільки набагато дешевше розмістити кольорову карту на веб-вузлі, ніж надрукувати її на папері. Обсяг даної інформації в мережі вражає.

Як приклад веб-вузла, що містить статичні карти, можна навести інтернет-атлас Криму (crimea.webservis.ru/map). Такі ж атласи є як усієї України, так і окремих областей, навіть окремих міст (Київ, Харків, Одеса, Львів та інші). Вони є основою для GPS навігації.

Статичні карти легко знайти на сайті "Мир карт" (www.mir–cart.ru) чи на сайті (www.worldmappeer.org).

На відміну від статичних інтерактивні геозображення дають можливість користувачам змінювати, підбирати, наносити на карту додаткову поточну інформацію.

Для створення тематичних карт не потрібно ніяких спеціальних програм. Карта створюється в режимі Online з використанням звичайного браузера (програма перегляду веб-сторінок). Приклади таких карт понад 50 країн світу можна знайти на сайті E-atlas (www.eatlas.ru), що суттєво спрощує пошук об'єкта за назвою.

В Інтернеті містяться й анімації різного вигляду: від простих електронних зображень, що переміщуються на екрані, до тримірних пейзажних карт із мінливою перспективою і панорамами, що моделюють "обліт" території.

Основні групи оперативних карт в Інтернеті поділяються на:

 • оглядові додаткові карти;
 • карти погоди, небезпечних атмосферних явищ (урагани, циклони тощо);
 • карти транспорту, навігації, умов проїзду на дорогах;
 • карти навколишнього середовища і природних катастроф;
 • карти поточних подій (політичні події, гарячі точки та інше);
 • карти туризму, відпочинку, подорожей.

На першому місці в Інтернеті, за кількістю, карти погоди, друге - плани міст і карти автомобільних шляхів.

Прикладом, що містить оперативні карти є сайт www.weather.com.

Особливе місце в Інтернеті займають електронні атласи. Створення атласів, як відомо, розтягується на роки, ще кілька років іде на редагування і друк. Зазвичай після виходу атласу на паперових носіях інформація в ньому вже застаріла. Зовсім інша річ з електронними носіями, де інформація заводиться чи змінюється за лічені хвилини, ще стільки ж часу витрачається на копіювання на CD чи "флешку".

Аерокосмічні знімки

Широко представлені в Інтернеті і сайти, що містять аерокосмічні знімки. Як правило безкоштовні дані можна дістати з метеорологічних супутників з низькою роздільною здатністю (1 км і менше) – www.nottingham.ac.uk/meteosat; www.goes.noaa.gov; www.saa.hoaa.gov.

На російському сайті (smis.iki.rssi.ru) – сайт Російської академії наук можна знайти велику кількість кольорових космічних знімків, що наочно відображають природні антропогенні процеси, такі як пожежі, смоги, циклони. На сайті міститься серія знімків Аральського моря різних років, за якими можна досліджувати екологічну ситуацію регіону.

Картографічні основи

В Інтернеті можна знайти топографічні онови для подальшого використання в якості базової карти ГІС практично будь-якої країни світу. Одним з найбільших сховищ безкоштовних даних такого типу є сайт компанії GIS Data Depot (www.gisdatadepot.com). На цьому сайті можна знайти цифрові карти для території України – карту адміністративних меж М 1:1 000 000, дані про рельєф, геологічну карту, гідрографію, карту транспорту тощо.

Кліматичні дані

Багато сайтів дають можливість користувачеві побачити погодні умови в різних регіонах світу в режимі реального часу. Тут розміщена велика кількість кліматичних й анімаційних карт. Яскравим прикладом є український сайт gismeteo.com.

Таким чином, спеціальні ресурси для географів в мережі Інтернет є численними й дуже різноманітними.