Рушничок для мами
Цілі: навчальна - навчити дітей створювати декор із стилізованих рослинних елементів, вчити планувати малюнок на аркуші паперу; розвивальна - закріпити поняття "ритму" у декоративних композиціях, та поняття "рослинний орнамент", формувати навички прийомів малювання стрічкового уз
ору, розпису пензлем, розвивати окомір, відчуття гармонії, ритму, рівноваги, декору на площині, колірні відношення, творче ставлення до роботи; виховна - виховувати любов до народної творчості.Завдання до уроку
1. Створити орнаментальну композицію у фризі - кайму для рушничка.
2. Виробити вміння:
- послідовно та поетапно виконувати декор зі стилізованих рослинних і геометричних елементів у смужці;
- грамотно заповнювати площину аркушу.
3. Розвивати навички розпису пензлем.
4. Закріпити поняття ритму, як засобу організації композиції.
5. Ознайомитись з новими поняттями і термінами, навчитися застосовувати їх на практиці.
Зв'язок з іншими видами мистецтв: музикою.
Обладнання: малюнки й таблиці із зображенням рослинного, геометричного та змішаного орнаментів; таблиці із зображенням поетапного виконання орнаменту у смужці; керамічні вироби (вази, глечики, куманці); вишиті серветки, рушники, сорочки; ілюстрації із зображенням предметів побуту майстрів декоративно-прикладного мистецтва.
Матеріали:
- м'які пензлі (широкий та тонкий);
- аркуш білого паперу;
- гуашеві фарби;
- простий олівець;
- гумка;
- палітра;
- ганчірка;
- тичок.
Методи та прийоми, що використовуються вчителем на уроці:
- актуалізація опорних знань учнів;
- розповідь;
- демонстрація наочності;
- організація сприймання;
- спостереження;
- демонстрування послідовності виконання практичних завдань.
Види діяльності:
- сприймання;
- пізнавальна;
- образотворча.
Структура уроку
І. Організаційна частина (2 хв).
ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань (2 хв).
ІІІ. Перегляд виробів декоративно-прикладного мистецтва (з коментарем учителя) (3 хв).
IV. Робота над темою уроку (12 хв).
V. Пояснення поетапного виконання композиції вчителем (23 хв).
VI. Підбиття підсумків уроку (3 хв).
ХІД УРОКУ
Частини І, ІІ
Учитель. Ми з вами вже знайомі з чудовими виробами митців декоративно-прикладного мистецтва України. Згадайте, що слово "прикладний" або "ужитковий" вказує на те, що ці вироби призначені для користування в побуті. "Декоративний" - на те, що ці речі є прикрасою, оздобленням чогось. Ви, мабуть, чули слово "декорації" Де їх можна побачити? Звичайно, у театрі. Це спільнокореневі слова - "декор" означає "прикраса".
Частина ІІІ
Побутові речі такі різні - меблі й посуд, килими та одяг, рушники, ковдри, ювелірні вироби та ще багато іншого. Народні художники-майстри виготовляють їх з найрізноманітніших матеріалів: шкіри, металу... допомагайте мені, продовжуйте речення. (Глини, дерева, пряжі, клаптиків тканини, скла, пластмаси тощо.)
Вироби, створені творчо, з любов'ю, супроводжують щоденне життя людини, роблять її побут зручнішим, красивішим. Декоративно-прикладне мистецтво - найбільш поширений вид мистецтва, бо його зразки є в кожній оселі.
Ви вже знаєте, що одним з видів декоративно-прикладного мистецтва є орнамент. Пригадайте, що таке орнамент. (Орнамент - це візерунок, який утворюється шляхом ритмічного повторювання, чергування певних елементів.)
З яких елементів складався орнамент, який ми з вами малювали в минулому уроці? (З рослинних елементів - квітки, стебла, листочків.)
Як називаються такі орнаменти? (Орнаменти, складені з рослинних елементів - квіток, ягід, плодів, листя, гілок, - називаються рослинними.)
Де можна побачити такі орнаменти? (Їх часто використовують для оздоблення різноманітних частин одягу, у вишивці, розписах вазонів та інших предметів побуту.)
Частина VI
Виклад нового матеріалу
Сьогодні ми з вами завітаємо в гості до народних майстрів художньої вишивки, які зберегли для нас безліч візерунків, красивих і неповторних, що створювались упродовж віків. Ці чудові візерунки, що утворюють різноманітні орнаменти, ми можемо бачити на рушниках, скатертинах, сорочках, яскравому вбранні.
Словникова робота
Вишивкою називають техніку прикрашання виробів за допомогою різного виду стібків, а також перлами, бісером, коштовним камінням тощо.
Продовження бесіди
Виникла вишивка ще у глибоку давнину. Археологічні знахідки свідчать, що найдавніші люди, які жили на території нашої країни, оздоблювали свій одяг намистинами із бивня мамонта. Пізніше почали використовувати металеві нашивки - срібні, металеві, бронзові.
За часів Київської Русі мистецтво художньої вишивки досягло великого розквіту. В Андріївському монастирі в Києві була створена школа, де молоді дівчата вчилися вишивати золотом і сріблом. З давніх-давен склались традиції, що без вишитої речі не було жодної хати, а без вишитого одягу - жодної дівчини, жінки. Довгі зимові вечори дівчата скрашували вишиванням, супроводжуючи його піснями. Поганою нареченою вважалася та дівчина, яка не навчилася вишивати змалку. Лише одних сорочок до весілля кожна українська дівчина готувала собі кілька десятків! А кожна сорочка чи рушник - це довгі години копіткої праці. Адже для того, щоб їх виготовити, треба було спочатку спрясти нитки, потім на домашньому дерев'яному верстаті виткати полотно, вибілити його, пошити сорочку чи рушник і вишити їх. Дівчата змагалися між собою в майстерності. Традиції вишивки завжди бережно передавалися з покоління в покоління, від матері до доньки.
З особливою любов'ю вишивали дівчата рушники, які оздоблювали барвистими квітами, дивовижними птахами. Рушник був невід'ємною частиною побуту, супроводжував людину все життя - і в радості, і в горі. Його можна порівняти з піснею, витканою чи вишитою нитками на полотні. "Хата без рушників, - казали в нарді, - що родина без дітей". Без вишитого рушника, як і без пісні, не обходиться народження, одруження, життя і смерть людини. Недарма казали: "Рушник - як доля, на ньому люди вишивали своє життя". А зараз погляньте на ці рушники. Які вони всі різні й гарні!
Перегляд рушників і візерунків на них
Назвіть мені елементи, що складають ці орнаменти. (Це квітки, стебла, листя, бутони, ягідки.) Тобто всі вони тісно пов'язані з природою рідного краю.
Як ще можна назвати всі ці елементи? (Рослинні елементи.) З чого слідує, що і орнаменти, які складені з цих елементів, мають назву... (Рослинні орнаменти.)
В образотворчому мистецтві України збереглося безліч візерунків, красивих і неповторних, на основі яких упродовж віків люди створювали орнаменти, що прикрашали і одяг і житло. У різних регіонах України найхарактернішими були такі рослинні мотиви:
виноград - символ сімейної радості;
калина - символ невмирущого роду;
барвінок - символ немеркнучого життя;
хміль - символ кохання.
Прадавні українські орнаменти, які від початку були не окрасою, а магічними заклинаннями, уважалися охоронцями від злих, недобрих сил, тобто оберегами. Ці знаки наші прабабусі вишивали на сорочках, аби злі духи не заволоділи людиною, її тілом. Вишивалися вони і на довгих рушниках, що розвішувалися над вікнами та дверима житла, - аби нечиста сила не проскочила до хати, малювалися на посуді - аби були в ньому тільки здорова їжа та вода.
Згадайте пісню "Вишиванка", яку ми з вами вчили на уроках музики. Давайте заспіваємо її зараз!
Виконання пісні Вишиванка
Муз. В. Верменича
Сл. М. Сингаївського
Ми своїми вправними руками
Вишиваєм рушничок для мами.
Щоб матусю любу привітати,
Нашу радість їй подарувати.
ІІ
Синя нитка - птиці прилітають,
А червона - квіти розцвітають,
Щоб матусю любу привітати,
Нашу радість їй подарувати.
ІІІ
Листя вишиваєм зеленаве,
Сонце вишиваєм ми ласкаве,
Щоб матусю любу привітати,
Нашу радість їй подарувати.
Повідомлення теми, мети та завдань уроку, мотивація навчання школярів
Сьогодні на уроці ви познайомилися з чудовими візерунками-орнаментами на вишитих виробах. А тепер спробуйте відчути себе справжніми майстрами і намалювати красивий рослинний орнамент для оздоблення рушничка. Вашій матусі буде дуже приємно отримати від вас подарунок, що оберігає її та вашу оселю від злих, недобрих сил.
Словникова робота
Орнамент, який складається з поєднаних у кольорі геометричних елементів і фігур (ліній, рисок, крапок, квадратів, трикутників, прямокутників, кіл), називається геометричним. Орнамент можна також складати, поєднуючи рослинні та геометричні елементи. Такі орнаменти називаються змішаними.
Обмежувальні смужки. Такий орнамент можна намалювати лише за допомогою смужки, поділеної на однакові частини. Для цього уважно подивіться на схеми. Цього разу ви вже будете працювати самі, без шаблону. Спочатку проведіть олівцем у зошиті дві горизонтальні лінії на відстані приблизно шість сантиметрів одна від одної і сполучіть їх по краях двома вертикальними лініями. Лінії проводьте ледь помітно, щоб легко було стерти гумкою помилки.
Частина VI
Передусім з'ясуйте, як розмістити перед собою аркуш паперу. (Горизонтально.)
Якої форми рушник? (Прямокутної.) Давайте тепер намалюємо його контури. Для цього до верхнього лівого, а потім правого краю аркуша прикладіть два своїх пальчика і поставте в цих місцях по крапочці. Легенько з'єднайте обидві горизонтальною лінією. Проводячи довгу лінію "на око", слід дивитися на те місце, де вона буде закінчена, і тоді лінія вийде рівніша. Це буде верхній край рушника. Так само намалюйте його нижній край.
З обох боків цих ліній відміряйте ширину трьох своїх пальчиків і намічені крапочки сполучіть двома вертикальними рисками.
Прямокутна основа рушника вже готова.
Тепер по краях рушника нам треба правильно розмістити кайму - дві смужки, в яких ми будемо малювати орнамент.
Для цього відступіть трошки з лівого боку основи та намалюйте олівцем обмежувальну смужку завширшки з вашу долоньку. Так само з правого боку рушника намалюйте ще одну смужку кайми. Усі лінії проводьте ледь помітно, охайно.
Для наступного етапу роботи покладіть свій аркуш паперу у вертикальне положення.
У намічених смужках ми з вами намалюємо орнамент, в основі якого лежить хвиляста лінія - стеблина. Уздовж неї ніби нескінченно "біжить узор" із рослинних елементів. Погляньте на його зображення!
Згадайте, з чого складається будь-який узор? (З головних і другорядних елементів.)
Що є головним у цьому узорі? (Квіти.) Звичайно, квіти, що розташовані між "хвилями" стеблини.
А тепер назвіть другорядні елементи уроку. (Відповіді дітей.) Так, це листя й бутони (пуп'янки). І головні і другорядні елементи однакові в кожному бігунцеві як за формою, так і за кольором. Візьміть до уваги: в орнаментах у смужці всі елементи ритмічно повторюються. Ритм - це рівномірне чергування однакових елементів.
Зверніть увагу на хвилясту лінію - стеблину, яка з'єднує всі віточки й листочки. Стеблина становить основу всього малюнка, від неї залежатиме й побудова квітів. Ось чому її треба намалювати якомога краще. Таку лінію з правильними заокругленнями намалювати дуже складно, і тому спочатку у своїх смужках намалюйте олівчиком кола.
Тепер ви готові працювати гуашшю. Перед початком роботи спробуйте «намалювати» майбутній малюнок у повітрі пензлем або пальцем, близько над поверхнею аркуша паперу. Після цього змочіть пензель у воді, прикладіть його до ганчірки, потім візьміть із баночки зелену фарбу і кінчиком старанно проведіть тонку лінію хвилеподібним рухом, щоб у вас вийшла досить тонка стеблина. При цьому пензель у руці тримайте вертикально над папером, можна злегка спертися на мізинець.
Учитель стежить за правильністю виконання малюнків, допомагає дітям виправити помилки, показує кращий зразок учнівської роботи.
Для малювання квітки потрібен м'який круглий пензель. Спочатку в середині кожної хвилі проставте олівцем крапки - це серединки майбутніх квітів. Навколо крапок способом примакування намалюйте пелюстки. Їх колір оберіть самі. Пензель можна тримати кінцем до себе або від себе. Круглу квітку малювати легше та зручніше, якщо, примакуючи, повертати аркуш паперу навколо осі.
Щоби показати цей прийом, аркуш паперу в центрі треба прикріпити до дошки лише однією кнопкою.
Серединку квітів теж можна намалювати примакуванням: змочений у фарбі тичок або кінчик пальця залишатимуть на папері круглі відбитки.
У такий самий спосіб можна намалювати листочки та пуп'янки. Там, де вільного місця на основі більше, листочки можна зробити більшими за розміром і, навпаки, де місця мало, - маленькими.
Тепер, дивлячись на схеми, самостійно намалюйте орнамент з іншого боку рушника.
Нашому рушникові не вистачає бахроми. Яким способом можна її намалювати? (Способом примакування.)
Подумайте, що ще можна зобразити на вільних місцях.
Частина V
1. Оцінка діяльності учнів на уроці.
2. Виставка дитячих малюнків.
3. Домашнє завдання: у вільний час створити нові елементи рослинного орнаменту для оздоблення серветки.
4. Проголошення уроку завершеним.
5. Прибирання робочих місць.
Автор: Г. Кузьменко