Види мистецтва та специфіка їх художньо-образної мови
Мета: ознайомити учнів з поняттями «мистецтво», про просторові, часові та просторово-часові (синтетичні) види мистецтв; поняттям "образ" у мистецтві
Обладнання: презентація «Види і мова мистецтва», ОСК
Тип уроку: засвоєння нового
матеріалу.ХІД УРОКУ
І Вступне слово вчителя
Художня культура є невід'ємною частиною духовної культури людства. Вона відкриває людині шлях до прекрасного. Основа художньої культури - мистецтво, яке в художніх образах відображає дійсність, концентрує в собі головні особливості естетичного ставлення до світу. Мистецтво покликане виховувати художній смак людини, розвивати її здатність до творчості за законами краси. Тож який зміст ми вкладаємо в поняття «мистецтво»?
Мистецтво - водночас і творення, і пізнання світу, і спілкування.Воно звернене до почуттів людини і впливає на неї з великою силою, виховуючи через любов до прекрасного моральні якості. Ми слухаємо музику, читаємо книги, відвідуємо музеї, дивимось кінофільми й театральні вистави - і наше життя наповнюється красою, набуває нового змісту.
Мистецтво справедливо називають підручником життя, прагнучи таким чином підкреслити його пізнавальне значення. Адже творчість - це не лише результат натхнення, вона безпосередньо пов'язана із розвитком суспільства, його традиці-ями і культурою. За витворами мистецтва й історичними пам'ятками, що дійшли до нашого часу, ми дізнаємося про життя, традиції, ідеали краси, філософію, побут людей різних часів. Життєве призначення мистецтва полягає в його здатності порушувати важливі суспільні проблеми й тим самим впливати на світогляд та етичну позицію людей.
ІІ Робота над темою уроку
1. Перегляд презентації, що містить ілюстрації різних видів мистецтва.
2. Актуалізація опорних знань
- Які види мистецтва вам відомі?
- Чим же відрізняються види мистецтва один від одного?
Мистецтво як найважливіша частина культури проявляє себе у величезній різноманітності видів художньої творчості людини. Це театральна постанова і фільм, поема і симфонія, живописне полотно й архітектурна споруда, скульптура і ювелірний виріб. Кожен із видів мистецтва має свої особливості, а в цілому вони відображають усе багатство естетичного осягнення людиною світу. Для розрізнення окремих мистецтв існує спеціальне поняття - види мистецтва, тобто усталені форми його існування, що склалися історично.
Мисте́цтво - одна з форм суспільної свідомості; процес і результат творчої діяльності людини, відтворення дійсності в художніх образах, основа художньої культури.
Українське слово «мистецтво» походить від німецького Meister (майстер), яке в свою чергу походить від латинського Magister (навчитель, начальник), що в свою чергу, вірогідно, утворене шляхом поєднання слів magis («великий») та histor знавець, умілець, згодом - актор (histrion).
Мистецтво взаємодіє з іншими складниками культури - релігією, наукою, мораллю. У стародавньому Китаї, приміром, усіх митців - художників, поетів, музикантів - називали мудрецями. Давні греки, синтезуючи естетичні й етичні ідеали, ввели окреме поняття «калокагатія» -єдність краси і добра. У давнину мистецтво було невіддільне від релігійних вірувань, сприяло усвідомленню релігійних істин.
Термін «мистецтво» не відразу набув сучасного значення. У Стародавній Греції, наприклад, і мистецтво, і техніку виконання, тобто майстерність, позначали одним словом - «техне».
3. Робота з ОСК
Види мистецтва. Способи втілення художнього образу
Просторові
- Архітектура
- Скульптура
- Живопис
- Графіка
- Художня фотографія
- Дизайн
- Декоративно прикладне мистецтво
Часові мистецтва
- Література
- Музика
- Радіо
Просторово-часові (сентетичні)
- Театр
- Танець
- Кіномистецтво
- Циркове мистецтво
До синтетичних мистецтв також належать видовищно-ігрові і технічні (художня фотографія, кольоромузика, дизайн,комп'ютерна графіка та анімація).
Висновки: Взаємовплив різних видів мистецтва часто зумовлює виникнення дуже цікавих творів. Наприклад, відомий літературний твір М. Гоголя «Тарас Бульба» став основою створення шедеврів художнього, музичного, театрального й кінематографічного мистецтв.
Щоб повноцінно насолоджуватися скарбами художньої культури, треба знати мистецьку мову. Музиці властива інтонаційно-образна мова, де основним елемен-том емоційного вираження є проінтонований звук, навколо якого кристалізуються всі інші художні засоби (ритм, темп, мелодія, гармонія, тембр). У зображувальних мисс-тецтвах переважають різні елементи художньої мови: у графіці - лінія, у живопису - колір. Кінематограф має складну художню мову, оскільки поєднує засоби різних видів мистецтв - літератури, музики, образотворчого мистецтва, театру - з власними художньо-технічними досягненнями, насамперед мистецтвом монтажу.
4. Одним із найважливіших понять у мистецтві є художній образ, який поєднує реальний світ і творчий задум митця. Художній образ- особливий спосіб відображення життя, характерний лише для мистецтва. У художньому образі автор не просто відтворює побачене або почуте, а й створює за допомогою слів, кольору, звуків або пластичної форми ще одну дійсність. Образ може бути простим, зрозумілим- реалістичним, а може бути й дуже складним, ґрунтуватися на символічному рішенні митця.
ІІІ Рефлексія
- Визначте призначення мистецтва.
- Назвіть види мистецтва.
- Чим зумовлене розмаїття видів мистецтва й чому кожен із них потрібен людині?
- Через художні засоби виразності, що наведені нижче, визначте види мистецтва: слово, звукоінтонація, колір, об'ємно-просторові форми, лінія, штрих, світлотінь, акторська майстерність.
ІV Домашнє завдання
Користуючись літературними та інтернет-джерелами, знайдіть різні визначення поняття «мистецтво» і зіставте їх. Започаткуйте ведення словника, занотуйте свої самостійні знахідки. Підготуйте розповідь про історію одного з мистецьких шедеврів.
Автор: Учитель Кононенко В.М.