Релігія та міфологія давнього Єгипту
Мета:
- Ознайомити учнів із релігійними уявленнями давніх єгиптян, розкрити роль релігії в житті єгипетського суспільства;
- удосконалити навички інтерактивного вивчення нового матеріалу;
- підвищувати культурний рівень школярів. >
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: називати головних давньоєгипетських богів; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «жрець», «міф»; наводити приклади відбиття в міфах га релігії життя єгиптян; визначати особливості духовного життя в Давньому Єгипті.
Обладнання: мультимедійна дошка.
Тип уроку. Комбінований.
Структура уроку:
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
III. Вивчення нового матеріалу:
- Давньоєгипетські міфи.
- Найдавніші культи. «Суд Озіріса».
- Релігія в житті єгиптян.
IV Узагальнення і систематизація знань
V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування.
- На які періоди вчені поділяють історію Давнього Єгипту?
- Коли відбулося нове об'єднання Єгипту?
- У яку епоху була створена величезна держава Давній Єгипет? Покажіть її на карті.
- Схарактеризуйте військо єгиптян.
- Розкажіть про релігійну реформу в Єгипті.
- Назвіть причини послаблення Єгипту наприкінці II тис. до н. е.
Після розгляду останнього питання можна дати класу творче завдання.
Уявіть, що ви - жрець в одному з храмів Єгипту. Як ви поясните те, що могутність країни підірвана, і вона виявилася безсилою перед натиском ворогів?
Під час виконання завдання доцільно повторити визначення поняття «релігія» і пригадати назви найдавніших форм релігії.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Давньоєгипетські міфи.
Єгиптяни були дивним народом. З одного боку, вони винайшли геометрію, математику, знали астрономію і в усьому полюбляли точність. А з іншого - ніяк не могли навести лад серед власних богів. Мало того, що в кожного міста було своє власне божество, так ще й чимало спільних для всього Єгипту богів - Ра, Озіріс, Ісіда, Тот - у різних місцях відігравали зовсім різні ролі й по-різному один одному підпорядковувалися. Навіть про те, як створювався весь цей світ, єгиптяни думали неоднаково.
Міфологія Давнього Єгипту була дуже складною і заплутаною. Єгипетська держава існувала протягом трьох тисяч років, за цей час кожне місто Єгипту створило свою власну міфологію. Залежно від того, яке місто було столицею, із якого міста походила правляча династія фараонів, офіційно визнавалися головними ті чи інші боги. Так, у Мемфісі найбільше вшановувалася так звана Мемфісська Дев'ятка богів: творець Пта і вісім його дітей, серед яких були бог сонця Атум - око Пта, бог знань Тот - язик Пта, бог родючості Апіс - душа Пта, бог повітря Шу - дихання Пта, богиня вологи Тефнут - слина Пта та інші.
У Геліополі ж уважали, що світ створив Атум. Також він створив першу пару богів - Шу та Тефнут. Їхніми дітьми стали бог землі Геб і богиня неба Нут. Від їхнього союзу народилися Озіріс, Сет, Ісіда, Нефтида. Ці боги складають Геліопольську Дев'ятку.
Першим царем Єгипта його мешканці вважали Атума, після нього царював Шу, потім - Геб. Наступником Геба став його син Озіріс, який одружився на своїй сестрі Ісіді. Озіріс навчив людей рільництву, ремеслам, дав їм закони і привчив шанувати богів.
Метод «Навчаючи - вчуся»
Учням роздаються заздалегідь заготовлені картки, на яких написані імена єгипетських богів:
- Картка 1. Ра(Амон-Ра) - бог Сонця.
- Картка 2. Тот - бог Місяця.
- Картка 3. Хнум - бог родючості.
- Картка 4. Сехмет - богиня війни.
- Картка 5. Себек - бог води і розливу Нілу.
- Картка 6. Озіріс - бог природи, що вмирає та воскресає; бог мертвих.
2. Найдавніші культи. «Суд Озіріса».
Бесіда за питанням.
Чому похорон фараона в Давньому Єгипті обставлявся такою пишнотою?
Велику роль у єгипетській міфології відігравали уявлення про загробне життя як безпосереднє продовження земного, але тільки в могилі. Його необхідні умови - збереження тіла померлого (звідси звичаї муміфікувати трупи), забезпечення житла для нього (гробниці), їжі (принесені живими заупокійні дарунки та жертви).
Скласти уявлення про релігійні вірування давніх єгиптян нам допомагають міфи, перекази про богів, героїв, демонів, духів, що відбивали фантастичні уявлення людей про світ, природу, життя людини.
Особливо популярний міф про Озіріса, одного з найбільш шанованих єгипетських богів. Озіріс був царем Єгипту, молодший брат Сет , убив його, розрубав тіло на чотирнадцять частин і розкидав по Верхньому Єгипту.
Молодший брат Озіріса, Сет дуже заздрив йому, і доки той мандрував по своїм володінням, підготував проти нього змову, знайшовши 72 змовників. Вони таємно виготовили скриню, якій не існувало рівних за красою. Коли Озіріс повернувся, на його честь улаштували бенкет. На бенкеті Сет запропонував скриню в подарунок тому, хто ляже в неї та кому вона підійде за розмірами. Багато хто приміряв скриню, але не було рівних Озірісу за статурою. Йому ж скриня дуже сподобалася, і він вирішив також спробувати. Як тільки бог ліг до скрині, змовники закрили її та залили свинцем, а потім викинули до Нілу. Але скриня не потонула, води віднесли її до країни Бібл. Там дружина Озіріса - Ісіда - відшукала тіло чоловіка і таємно поховала його. Але якось під час полювання Сет випадково знайшов поховання і розрубав тіло Озіріса на шматки та розкидав по всьому Єгипту. Але Ісіда знову зібрала всі шматки тіла докупи і за допомогою своєї сестри Нефтіди і бога підземного світу Анубіса оживила чоловіка. Тіло Озіріса проросло колоссям, і життя повернулося до нього.
Відтоді щовесни, коли з'являються нові пагони, єгиптяни святкують відродження Озіріса.
Однак залишатися з живими після своєї смерті Озіріс уже не міг. Він пішов до підземного царства і почав там правити. Щоночі Озіріс зустрічається з Ра, коли човен бога Сонця повертається із заходу на схід. Простий смертний з'являється перед Озірісом тільки одного разу - коли після смерті суворий, але справедливий суд визначає йому гідну міру покарання або пошани в царстві мертвих. Землю ж Озіріс заповів своєму сину, Гору. Однак перед тим, як Гор став царем, йому довелося вести довгу і важку боротьбу з жорстоким і підступним дядьком, Сетом, у якій він урешті переміг. Сета було вигнано, і він став богом пустелі і зла.
3. Релігія в житті єгиптян.
Самостійна робота з текстом підручника за опорними питаннями.
- Із якою метою в Єгипті відбувалися релігійні обряди?
- Де відбувалися релігійні обряди?
- Як називалися служителі богів?
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Цю частину уроку можна не проводити, тому що закріплення матеріалу відбувалося після кожного питання. За наявності часу можна провести графічний диктант.
Графічний диктант.
Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Правильне твердження учні позначають знаком +, а помилкове - знаком -.
- Релігія - це віра в надприродні сили.
- Одним із головних богів у єгиптян був бог Сонця Ра.
- Єгиптяни вшановували також Озіріса - бога природи, що-вмирає та воскресає, і бога мертвих.
- Давні єгиптяни заперечували існування загробного життя.
- Для вшанування жерців будували піраміди.
- Релігійні обряди проходили в храмах.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
- Релігія в єгиптян зародилася ще за первісних часів.
- Спочатку єгиптяни поклонялися звірам, птахам, крокодилам, зміям, жукам; наділяли надприродними властивостями рослини.
- Потім виникла віра в богів, яких часто зображували у вигляді людей зі звіриними, пташиними чи зміїними головами.
- Віра в загробне життя вселяла в простих єгиптян надію після смерті потрапити до «країни мертвих», де існує повний достаток; спонукала в усьому коритися фараонові та його чиновникам.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати текст параграфа.
- Підготувати повідомлення на теми:
- «Як були розшифровані єгипетські ієрогліфи»
- «Давній Єгипет - батьківщина сонячного календаря»
- «Храми Давнього Єгипту»
- «Мистецтво Давнього Єгипту».