Гуманістичний дух Хельсінкі, історія та культура скандинавських країн
Мета: ознайомити учнів з історичним періодом автономного Великого князівства Фінляндії та гуманістичними ідеями ХІХ століття.
Обладнання: карта Фінляндії, ілюстративний матеріал.
Коли на початку ХVIII сто
ліття великодержавний статус Швеції повалився, на Фінляндію став посилюватися тиск Росії. У шведсько-російській війні 1808-1809 рр. Росія завоювала Фінляндію.У складі Швеції Фінляндія не мала державної цілісності, це була лише сукупність декількох губерній. Усі важелі управління знаходились у столиці держави - Стокгольмі.
За мирним договором 1809 року Швеція передала Фінляндію Російській державі, для якої Фінляндія була необхідна для укріплення безпеки Санкт-Петербурга. Імператор заздалегідь визначив, що фінські справи необхідно безпосередньо направляти йому, обминаючи міністерства. На сесії Бордоського сейму в 1809 році фінни присягли російському імператору, який, у свою чергу, запевнив присутніх у тому, що він готовий зберегти євангелістсько-лютеранську віру, конституцію та особливі права Фінляндії.
Після приєднання Фінляндія стала Великим князівством. Великим князем був імператор Росії, представлений у Фінляндії генерал-губернатором.
Вищим органом управління був сенат, що складався з фіннів. Крім сенату в державі діяв парламент.
Питання, що стосувались Фінляндії, представлялись імператору фінським статс-секретарем, який знаходився в Санкт-Петербурзі. Таким чином, адміністрація Фінляндії була пов'язана з імператором, і російська влада могла впливати на хід справ у Фінляндії.
На цей час відносять виникнення Фінської держави, оскільки імператор Росії, Великий князь фінляндський, Олександр І дозволив у князівстві широке самоуправління. Зберегла свій статус і лютеранська церква. Також зберегіся статус шведської мови як державної.
Маючи на меті послабити шведський вплив, Олександр І дав розпорядження в 1812 році перенести столицю Великого князівства з Турку в Хельсінкі.
У Хельсінкі побудували розкішний центр, у більшості складений з адміністративних будівель. У деяких із них і сьогодні розташована адміністративна влада.
Заснований у 1640 році університет у Турку було перенесено в Хельсінкі (1818 рік). Імператорський сенат, імператорський університет розташувались один навпроти одного, навкруги щойно збудованої ринкової площі, а поруч великий собор і палац царського представника - генерал-губернатора.
Повідомлення учнів
Демонстрація ілюстративного матеріалу
Уся архітектура вказувала на новий гуманістичний дух нової столиці.
Біла будова університету - у грецькому стилі, по-римськи жовта будівля сенату. Усі ці будови споруджує архітектор, німець за походженням, Карл Людвіг Енгель, який прибув із Санкт-Петербурга в 1816 році.
«Один побудував ціле місто» - так говорили про нього у Фінляндії.
Але не тільки у столиці, а й в інших містах проектує Енгель садиби, церкви. Він надає Фінляндії новий образ.
Не тільки архітектори створюють неповторність головного міста країни. Тут працюють поети, музиканти, які підносять культуру країни на високий рівень самобутності, підвищують національну свідомість громадян. Такими значними особами стали поет Й. Рунеберг, композитор Ф. Пасіус, етнограф Е. Леннрот, філософ і сенатор Й. Снельман.
Автор І. Савінайнен