Особливості побудови опису приміщення

Мета: повторити з учнями типи мовлення, звернути увагу на опис; формувати вміння учнів складати опис; ознайомити з особливостями побудови опису; розвивати вміння логічно висловлювати думку; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

II. Робота з класом.

1. Актуалізація знань учнів.

2. Прослухати уривки. Який з них є описом зовнішнього вигляду споруди (екстер'єру), а який описує внутрішній вигляд приміщення (інтер'єр)? За допомогою якого словника можна з'ясувати походження іншомовних слів?

Виросли міцні рублені будівлі, кроків на сорок завдовжки і кроків на двадцять завширшки. З чільного боку кожен курінь мав чотири вікна, а з причілка - два вузенькі віконця та двері з напівкруглими поперечинами та різьбленими одвірками, пофарбованими в зелений або червоний колір. Висока триярусна стріха низько насувалась на вікна, і три димарі гордовито височіли над нею. (З. Тулуб).

Курінь мав чотири великих квадратних вікна, одні низькі двері. Курінь не мав кімнат і переділок.

З сіней у хату виходила через стіну велика піч. На всю довжину куреня ставився стіл з однієї товстої дошки, прибитої цвяхами до вкопаних у землю стовпів. Навколо стола ставили вузькі лави. Уздовж стін, з трьох боків, настилали поміст із товстих дощок на стовпах, який заміняв козакам постіль. На "покуті", тобто у красному куті, були прибиті ікони, перед ними висіла багата лампада... (За Д. Яворницьким).

3. Бесіда з учнями.

Як ви гадаєте, для чого використовуються описи приміщення? Навіщо письменники їх складають?

Яким чином інтер'єри розповідають про життя і працю людей, допомагають зрозуміти внутрішній світ персонажів художніх творів?

Подумайте і назвіть твори, в яких є описи приміщень. Назвіть їх авторів.

4. Пояснення вчителя.

Складовими частинами опису є опис місця і опис предметів.

В описі місця "відомим" є вказівка на місце розташування (посередині, праворуч, біля стіни, у кутку), "новим" - назви предметів, які тут розташовано (меблів, речей).

Наприклад:

Посередині кімнати - стіл

У правому кутку - шафа.

Біля стіни - канапа.

В описі предмета "відомим" є назва предмета або його частини, "новим" - назви ознак.

Наприклад:

Кімната світла й простора.

Стіни пофарбовані жовтим.

Опис приміщення може бути складеним у науковому, діловому або в художньому стилях.

У науковому, діловому описах інформація про форму, розмір, освітлення, оздоблення приміщення подається безпосередньо, ставлення автора до описуваного є нейтральним. Мета такого опису - об'єктивність. Слова вживаються тільки в прямому значенні. Опис здебільшого лаконічний.

У художньому описі приміщення ставлення до описуваного передається за допомогою відповідним чином дібраних художніх засобів (епітетів, порівнянь, уособлень тощо) або за допомогою цінних слів). Мета художнього опису приміщення - передати певне ставлення до нього та людей, які тут мешкають або працюють.

5. Переписати уривок, початковими буквами В та Н позначивши над відповідними словами "відоме" й "нове". Звернути увагу на те, як опис місця (де? - що?) поєднується з описом предметів (що? - яке?). Що "розповів" опис приміщення про людину, яка тут жила? Визначте стиль уривка, свою думку аргументувати.

Кімната була велика, аж у четверо вікон. Ліворуч, під глухою стіною, стояло ліжко, неначе виплутане з тонкого заліза. За межами проти вікна - стіл. На столі - усяких виробок з дерева, глини, каміння. По обидва боки стола на круглих підставках стояли дві темні чоловічі постаті. Одна з них була в шапці і кожусі, друга - без шапки з кучерями.

По стінах - картин, аж очі розбігаються. Між двома вікнами чорна блискуча шафа. На ній постать чоловіка, що обперлася на шаблю, за ним - крилатий орел... (За Панасом Мирним).

6. Прочитати. Визначити покладений в основу тип мовлення. З'ясувати стиль мовлення, свою думку аргументувати. Вказати художні засоби, пояснити їх роль. Як характеризує описане свого господаря?

Це була невелика, зі смаком опоряджена кімната. На стіні висів портрет Шевченка з пишними козацькими вусами, в пальті і чорній смушевій шапці, а далі - фото господарів рідних і знайомих.

Посередині кімнати, застеленої вузькими доріжками та килимами, стояв на тоненьких фігурних ніжках круглий стіл, кілька м'яких крісел, а під білою кахельною грубою - канапа. Зі стелі звисала велика порцелянова лампа, подарована молодим у день їхнього весілля. (За М. Олійником).

7. Робота з підручником.

Вправа 112 (усно).

Про що розповідається в тексті?

До якого стилю він належить?

У якій мовленнєвій ситуації можливе таке висловлювання?

Визначте "В" і "Н" в цьому тексті.

ІІІ. Домашнє завдання. Доберіть з літератури текст, в якому є елементи опису приміщення. Визначити його стиль.