901
Оцініть публікацію

Композиція музичного твору

Мета.

Навчальна: відпрацьовувати у дітей уміння самостійно підбирати додаткову літературу за вказаною темою, вчити застововувати літературу у дослідних працях, закріпити й узагальнити знання дітей з теми «Композиція музичного твору»;

Розви ваюча: розвивати вміння робити самостійні висновки, відстоювати свою точку зору, розвивати логічне мислення, пам'ять, мову із застосуванням музичних термінів;

Виховна: виховувати любов до музики, повагу до людей мистецтва.

Музично-дидактичний матеріал: М.Глинка. Увертюра до опери «Руслан і Людмила»; Дж. Россіні. Увертюра до опери «Севільський Цирульник»; В.А. Моцарт. Симфонія №40 соль мінор( І частина); В. Верменич «Чорнобривці»; О.Александров «Священна війна»; В.Баснер «На безіменній висоті»; Г.Татарченко «Гей, ви, козаченьки»; М.-К.Огінський.Полонез «Прощання з Батьківщиною»; П.Майборода «Пісня про рушник»; В.Івасюк «Водограй»; Г.Струве «Шкільний корабель»

Обладнання: синтезатор, магнітофон, CD-диски, портрети композиторів, плакати, роздатковий матеріал, іграшкові муз. інструменти, підсвічник.

Тип уроку: урок-концерт

Хід уроку

І. Організаційна частина.

(Клас святково прибраний: на дошці портрети композиторів, твори яких вивчалися у ІІ семестрі, парти розставленні буквою «П», на столі стоїть підсвічник, звучить музика, до класу заходять діти й сідають по групах)

1. Вхід до класу під музику

2. Музичне вітання «Сьомий клас»

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні у нас з вами останній урок в цьому навчальному році, але не останній урок музики у вашому житті, тому, що музика супроводжує нас усе життя. Ми, іноді не помічаємо, що у нашій душі звучить музика й горить маленький вогник любові до цього чудового, таємничого мистецтва.

(Вчитель запалює свічку - символ любові до музики).

- Спробуйте уявити на мить, що з вашого життя зникла музика. Наскільки біднішим став би наш світ! Він лишився би прекрасної мови, яка гармонійно пов'язує людину й природу.

- На сьогоднішньому уроці-концерті ми будемо слухати твори улюблених композиторів, взнаємо дещо цікавого з їхнього життя, виконувати вивчені пісні, а в кінці уроку напишемо невеликий тест-узагальнення з вивченої теми «Композиція музичного твору».

ІІІ. Робота над темою уроку. Проведення концерту.

(Звучать фанфари. На середину класу виходить заздалегідь підготовлений ведучий концерту).

Ведучий.

Сьогодні в нас свято і свято заключне,
Свято музичне і трохи незвичне.
Вчителька вчила нас, душу вкладала,
По царству музики з нами мандрувала.
Як відрізнити репризу від коди,
Як взяти голосом правильну ноту.
Всьому навчилися, все ми вже вміємо
І зараз показати, на що здатні, зуміємо.

(Під музику увертюри до опери «Руслан і Людмила» М. Глинки виходить перша група учнів, яка готувала матеріал про композиторів, твори яких написані у сонатній формі)

1-й учень.
- Музика, подібно до поезії чи драми, розгортається в часі поступово. У музичної п'єси є певні розділи, як у повісті або романі є окремі частини, розділи, абзаци й фрази. На прикладах різноманітних творів - увертюри, симфонії, сонати, концерту - ми познайомилися з музичною формою, яка найбільш повно розкриває бурхливу динаміку нашого життя, тобто життєвий зміст музики.

2-й учень.
- Засновником російської класичної музики є Михайло Іванович Глінка, який вивів її на світову арену як мистецтво. А увертюра до опери «Руслан і Людмила» - це класичний тип сонатної форми, в якій поряд з її трьома основними розділами ( експозицією, розробкою, репризою ), є також вступ і кода.

(Продовжується звучати музика М.Глінки)

3-й учень.
- «Європи улюбленець» - таким був «божественний маестро» Джоаккіно Россіні.
( Учень зачитує підготовлене цікаве повідомлення про творчий і життєвий шлях композитора - 1-2 хв.)

- Увертюра до опери «Севільський цирульник» уводить нас до атмосфери кумедних пригод. Особливістю драматургії увертюри, написаної в сонатній формі без розробки, є наскрізний тематичний розвиток.

(Звучить фрагмент увертюри до опери «Севільський цирульник»)

4-й учень.
- Сумніших оповідей не знайдете,
Ніж про любов Ромео і Джульєтти.
Вільям Шекспір.

П.І.Чайковський обрав те, що більш властиве симфонічній музиці: у жанрі увертюри-фантазії він втілює головну ідею, дух і емоційну атмосферу шекспірівської трагедії.

(Діти розігрують фрагмент із трагедії Вільяма Шекспіра «Ромео і Джульєта»)

5-й учень.
- ...Яка рішучість, згідність надзвичайна!
О Моцарте, ти бог, а сам не знаєш того....
О. Пушкін.

Відома Симфонія №40 соль мінор - одна з трьох останніх симфоній В.-А.Моцарта, які справедливо належать до найвищих досягнень видатного композитора. Уся симфонія - ніби образ самого В.-А.Моцарта, який вирвався з лабетів свого часу та спрямований у майбутнє.

(На фоні музики Симфонії №40 соль мінор В.-А.Моцарта, учень зачитує цікаву інформацію із життя композитора - 1-2 хв.)

Ведучий.
- Пісня «Чорнобривці», створена композитором Володимиром Верменичем і поетом Миколою Сингаївським, належить до яскравого сузір'я української пісенної класики. Її відрізняє щирість почуттів і задушевна мелодія, яка ніби ллється з серця.

(Учениця виконує пісню В. Верменича «Чорнобривці»)

(Під музику О.Александрова «Священна війна» виходить друга група учнів, яка готувала матеріал про композиторів, у творах яких розкривається боротьба народу проти завойовників).

1-й учень.
- Пісні Великої Вітчизняної.... Скільки років минуло після неї, а вони продовжують бентежити наші душі. У чому секрет їхньої сили? Може, втому, що написані вони серцем і виразили найсильніші почуття мільйонів людей, ставши частиною життя воєнного покоління? Але ж ми не знали війни! Чому ж ці пісні викликають і в нас ті ж почуття, що й у наших дідів? Що таке взагалі людська пам'ять? Коли ми згадуємо про Велику Вітчизняну війну, передусім спадає на думку відомий плакат Іраклія Тоїдзе «Родина - Мать зовет!»

(Учень показує плакат)

Цей образ назавжди залишився художнім символом війни. Щоранку московське радіо транслювало цю пісню, що піднімала народ на боротьбу з ворогом.

(Звучить фрагмент музики О.Александрова «Священа війна»).

2-й учень.
- Тема війни відображена в творах багатьох композиторів-сучасників воєнної пори. Це передусім розповіді очевидців, для кого війна стала частиною життя. Музичні твори різних жанрів - від пісні до симфонії - стали своєрідним пам'ятником рокам воєнного лихоліття й мужності народу-переможця. Воєнна тематика втілена і в творчості відомих композиторів: Д.Д. Шостаковича та А.Я. Штогаренка.

(Діти зачитують короткі історичні довідки про створення цих творів авторами, 2-3 в.)

(Звучить пісня В.Баснера «На безіменній висоті» у виконанні дуету хлопців)

3-й учень.
- Дорогий Бетховен! Немало людей
віддавали належне його величі художника.
Але він, звичайно, більше
ніж перший серед музикантів. Він -
найгероїчніша сила в сучасному
мистецтві. Він найбільший і найкращий
друг усіх, хто страждає й бореться.
Ромен Ролан.

Увертюра «Егмонт» - глибока за задумом та драматичною ідеєю, цілеспрямована й стрімка в своєму розвиткові, карбована за формою - є винятковим явищем навіть у творчості Людвіга ван Бетховена. У ній концентрується центральна ідея всієї музично-драматичної композиції «Егмонта» - боротьба за свободу та радість досягнення перемоги. Увертюра написана в сонатній формі.

(Звучить пісня Г. Татарченка «Гей, ви, козаченьки» у виконані хору хлопців 7-го класу з акомпаниментом на дитячих музичних інструментах).

(Під звуки музики полонезу М. Огінського виходить третя група учнів, яка готувала матеріал про композиторів, у творах яких оспівується любов до Батьківщини).

1-й учень.
- ...Але найбільш за все
Любов до Батьківщини
Мене так сильно мучила й пекла...
Сергій Єсенін.

Тема любові до своєї Батьківщини звучить у творах багатьох авторів. А саме у полонезі Міхала Клеофаса Огінського «Прощання з Батьківщиною». Музика полонезу близька й зрозуміла кожній людині. Крізь століття дійшло до нас яскраве світло любові й надії, яке зігріває й очищує душу, звеличує думки, викликає високі й щирі почуття, пробуджує творчі сили:

Палкої ніжності потік
Не визнавав кордонів:
Твоя любов - печалі спів
В мелодії стодзвонній.
Ти присвятив той Полонез
Вітчизні своїй рідній.
Їй у вигнанні, мов з небес,
Співав чудові гімни...
Ліна Красношапка.
(Продовжує звучати музика полонезу М.Огінського).

2-й учень.
- «Взявши пісню від народу, як алмаз, її гранив,» - так писав Максим Рильський про Левка Миколайовича Ревуцького.

(Учень зачитує повідомлення про творчий шлях М.Ревуцького 2хв.)

3-й учень.
- Є пісні, які з роками не старіють, а, навпаки, отримують нове життя. Одна з них - «Пісня про рушник» - належить до пісенної класики українського народу. Її навіть вважають народною піснею, бо вона глибоко увійшла у наше життя. Цю чудову пісню створили композитор Платон Майборода і поет Андрій Малишко. Прозвучавши вперше у фільмі «Літа молоді», пісня відразу стала близькою і рідною і літнім, і молодим слухачам. Перелетівши кордони нашої країни, вона зазвучала англійською, іспанською, чеською, болгарською та іншими мовами народів світу.

(Учень 7-го класу виконує пісню П. Майбороди «Пісня про рушник»)

4 - учень.
Відколи світ світом,
Ще жодна нечиста думка
Не засмітила їх серця.
М. Коцюбинський.

- Мирослав Михайлович Скорик, Анатолій Йосипович Кос-Анатольський, Володимир Івасюк - належать до яскравого сузір'я видатних українських композиторів сучасності, які в своїх творах оспівували свою любов і патріотизм до своєї батьківщини, до України. Їхні твори - це ніби сповідь людини, закоханої в красу рідного краю.

(Підготовленні учні виконують пісню В. Івасюка « Водограй»).

ІV. Узагальнення знань за семестр.

- Дякую за чудовий концерт, за цікаву інформацію, яка прозвучала і водночас допомогла повторити вивчений матеріал, а узагальнити знання вам допоможуть тести, які лежать у вас на партах.

(Діти розв'язують тести з теми ІІ семестру «Композиція музичного твору»)

V. Підведення підсумку уроку.

- Діти велике спасибі вам за урок.

(Вчитель бере свічку, яка горіла на протязі усього уроку - символ любові до музики).

- Нехай цей маленький вогник любові до музики, переросте у вашій душі у велике полум'я.

(Весь клас співає пісню Г. Струве «Шкільний корабель»)

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТЕМИ

«Композиція музичного твору»

ІІ семестр
(1 варіант )

1.      Які з цих творів написані у сонатній формі:
а) В.-А. Моцарт. Симфонія №40 соль мінор (1 частина) ;
б) О.Александров. «Священна війна»;
в) Л.Бетховен. Увертюра «Егмонт».

2.       Згадай, хто створив музичні образи цих літературних героїв:
а) Ромео іДжульєта
б) Іван і Марічка
в) Руслан і Людмила

3.      Як ви розумієте поняття програмна музика?

4.      Пригадай музичні образи, що створені на основі літературних сюжетів цих авторів:(портрети композиторів)

5.      У яких із цих творів представлений конфліктний тип драматургії? Обери правильне:
а) П.І.Чайковський. Увертюра - фантазія «Ромео і Джульєтта»;
б) Дж.Россіні. Увертюра до опери «Севільський цирюльник»;
в) Л.М.Ревуцький. Симфонія №2, ч.1.

6.      Які з прослуханих творів справили на тебе найяскравіше враження?

Автор: Балан Ірина Вікторівна